Foto: Sten Semjonov
Katrin Uuspõld 17. september 2022 10:51

„Teatud vanuses leiavad paljud inimesed tee looduse ja lilleaia juurde, et saavutada mingi sisemine rahu,“ ütleb Marika Vartla, kes soetas veerand sajandi eest koos abikaasa Reemiga Mädapea mõisa. Koos lõid nad lisaks lummavale ja sopilisele iluaiale ka kollektsioonaia. Ja just floksidest sai see kõik alguse.

Aastal 2014 ostis Marika kuuskümmend floksisorti ja istutas need esimesse peenrasse. Edasi telliti flokse Hollandist, Austriast ja Saksamaalt. Tekkisid kontaktid Venemaa aretajatega. Marika on sõitnud koos mehega 2400 km mikrobussiga Saksamaale Wiesbadenisse, et käia sealses kollektsioonaias ligi 40kraadises kuumuses ringi kaks ja pool tundi, vahetada omanikuga flokse, ja sõita siis otse koju tagasi. „Kui sa juba midagi sellist teed, siis oled näpu andnud kuradile ja saad aru, et oled kollektsionäär!“ naerab Marika.

Kollektsioonaiaga tegelemine on tema sõnul huvitav just seetõttu, et siis on kõik Euroopa floksikasvatajad-aretajad tuttavad, omavahel suheldakse ja vahetatakse taimi. Praegu on Mädapea mõisa kollektsioonaias floksisorte 1300.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon