Foto: Heiko Kruusi
Siiri Rebane 9. august 2022 08:42

Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere (64) on esimene teadlane oma suguvõsas. Heade vaimuannetega sugulasi on seal olnud teisigi, aga nende võimed jäid sellele tasemele arendamata, et teadlaseks saada.

Lapsena ei osanud Tarmo uneski näha, et temast saab kunagi matemaatik ja mereteadlane, liiati veel Teaduste Akadeemia president. „Laps elab oma lapseelu,“ nendib ta. Üks mälestuskild sellest, et kunagi võiks teda ees oodata akadeemiline karjäär, mehel siiski on. „Pioneerilaagris kutsuti mind nooreks professoriks. Ju ma olin äpu ja prillidega, need on professori tavapärased omadused,“ meenutab ta.

Kohila poiss Tarmo hiilgas oma matemaatikuvõimetega juba kooliajal, noppis üle-eestilistel olümpiaadidel kõrgeid kohti. Ema ja isa rääkisid, et ta oli juba päris väiksena, nii kolme-nelja-aastaselt lugema õppinud. Esimestes klassides luges poiss läbi kogu lasteraamatukogu, mis tema kodukandis Kohilas oli. „Suurte kottidega tassisin raamatuid koju, lugesin kõiki järjest. Küllap tuli sealt üldine teadmiste pagas. Füüsika, keemia ja matemaatika pole ju mingid eraldi seisvad asjad, nad on meie elu peegeldused kindlates raamides. Arusaamine nii neist kui ka teistest ainetest tuli suure lugemuse baasilt,“ selgitab ta.

Kust tema vaimsed anded pärinevad?

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon