Lasteterapeut ja kogemusnõustaja Rita Kaup-Kaljuvee.

Foto: Erakogu
Silja Paavle 14. juuni 2022 20:10

„Keskendusin laste aitamisele, kuid iseennast jätsin tagaplaanile. Ühel hetkel põlesin läbi,“ rõhutab tänases Naistelehe podcast’is „Mõttekoht“ lasteterapeut ja kogemusnõustaja Rita Kaup-Kaljuvee, et erivajadustega laste kasvatamise kõrval on hästi oluline leida ka iseenda jaoks aega.

Rita ei ole kunagi kurtnud, et tal on raske, ning on võtnud magamata öid ja kõiki oma kolme erivajadusega lapse eest hoolitsemisega seonduvaid probleeme kui mööduvat nähtust. Ta on isegi naljaga pooleks öelnud, kuidas igatses lapsena arstiks saada ja nüüd andis elu talle võimaluse. „Palju kergem on oma last mõista, kui oled käinud tema erivajadusega seonduval kursusel,“ lausub Rita, kes on oma kolme erivajadusega lapse kõrvalt leidnud jõudu õppida ka lasteterapeudiks ja kogemusnõustajaks.

Ometi on tema elus olnud ka nii raskeid päevi, mil ta mõtles tõsiselt, et perel oleks ilma temata lihtsam. Ühtäkki tajus ta, et see ei ole õige, sest emana on tal laste kasvatamiseks kohustus ning Rita sai spetsialistide toel raskest hetkest aru. „Me kõik väsime. Me kõik oleme ju ainult inimesed,“ ütleb ta, et see on igati loomulik ning abi otsimist ei tohi karta.

Milline on olnud Rita teekond erivajadustega laste kõrval, mida tema soovitab silmas pidada, et tundmatul teekonnal karide vahel triivides ellu jääda, kuidas leida üles varjatud ressursid, kuidas lapse diagnoosi saamine võib olla hoopis kergendus ning kust erivajadustega laste vanemad abi võiksid leida, sellest tänases podcast’is „Mõttekoht“ räägimegi.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.