Norma McCorvey (vasakul), kes oli avalikkusele tuntud kui Jane Roe, on pildile jäänud 1973. aastal, lahkudes Ülemkohtu hoonest.

Foto: AP/Scanpix
Katariina Loog 15. mai 2022 15:39

Tema nimega on seotud üks eelmise sajandi märgilisemaid kohtupretsedente Ameerika ühendriikides. Ta ise oskas teha vähemalt kolm uperpalli, saavutada kõigi osapoolte vihkamise ja siis tulla surivoodil välja kõige hämmastavama paljastusega. Tema enda tütar ei tahtnud temaga rääkida, meie aga tahame küll teada: kes kandis varjunime Jane Roe, mille järgi on nimetatud juura ajaloo üks kurikuulsamaid kohtuotsuseid – see, millega seadustati USAs abort.

Ühendriikide ülemkohtu koostatud ja eelmise nädala esmaspäeval lekitatud dokument on viimased nädalad muutnud paljude Ameerika naiste jaoks põrguks. Nimelt on plaanis tühistada USAs ajalooline kohtuotsus, mis 1973. aastal muutis abordi tegemise seaduslikuks kõigis 50. osariigis. Et mõista, kuidas selline seadus pool sajandit tagasi jõustus, vaatleme selle kohtupretsedendi osalise elukäiku.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Tõde on üks 15. mai 2022 17:28
Igal juhul on õiged progressiivse avangardi seisukohad.
Ma leian, eile 14:56
et loobumine lastest ei ole midagi avangardlikku ega progressiivset. Loobumine oma halbadest harjumustest ja halvast elukeskkonnast, soov edasi areneda on see, mis elu koos lapsega ilusaks muudab. Naine on looduse ime ja loodud sünnitama. Omal soovil lastetud naised ei ole elanud oma elu täisväärtuslikult.

SISUTURUNDUS