Kaika Laine

Foto: ALDO LUUD
Verni Leivak, Anu Viita-Neuhaus täna 06:36

Tänavu oleks 95aastaseks saanud Laine Roht ehk Kaika Laine. Eesti tuntud rahvaravitsejat portreteerivad kaks lähedast, keda erakordne naine nimetas oma assistendiks ja tütreks.

Laine tahtis saada arstiks, aga tuhandeid abivajajaid aidanud naisel oli vaid kuus klassi algkooliharidust.

Laine ravis ravimtaimedega – valmistas leotisi, salve ja tõmmiseid. Patsientidel tuli võtta kaasa vett või viina, suhkrut või mett, soola või rasva. Neile luges ta peale palved ja loitsud.

„Laine surmast saab varsti juba kümme aastat. Temasugust teist ei ole. Lainele pole kindlasti tulnud järeltulijat. „Minu teadmised lähevad koos minuga.“ Nii Laine armastas rõhutada. „Talle ei meeldinud, et teda nõiaks peeti, ta ütles ikka, et on ravitseja, kes püüab aidata nii palju, kui tal on võimu,“ lausub Maie, keda Laine kutsus enda tütreks.

Ligemale 70 000 abivajajat aidanud Lainet meenutavad tema lähedasemad sõbrad ja kolleegid.

Kommentaarid  (1)

VIIN JA SOKID ON HEA KRAAM täna 11:17
Rahvast tervendas ta nagu Vigala Sass---uskumisega TEMASSE endasse. Kui ma olin ülinooruke, sattus mulle pihku V.Levi raamat "Mõttejaht" (või miskit sellist). Kui ma selle põhiselt omale unenägusid ja mida iganes huvitavat silme ette tellisin, sain selle kätte. Mäletan, et hakkasin ükskord inimnägusid "tellima"---ja need jooksid ja jooksid nagu film, mustad, valged, aborigeenid, tšuktšid, kõik "imeloomad", kellest mul päriselus aimugi polnud. Hiljem tutvusin psühholoogiaga sajal rindel a'la eneseabiõpikud ja muu mula, ning kõik kustus, müstika kadus, imedesse uskumine vajus sossdi kokku.

SISUTURUNDUS