Äsja presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi pälvinud psühholoog Karmen Maikalu on üks väärtusliku teose „Kuidas jääda abielus õnnelikuks. Toimiva paarisuhte käsiraamat“ toimetajaist.

Foto: Erakogu
Silja Paavle 22. veebruar 2022 19:03

„Armumistunne on ajutine, kestes mõnest kuust paari aastani. See on asjade normaalne käik, kuigi vahel inimesed ehmatavad, et tunne läks üle ja armastus sai otsa,“ räägib tänases Naistelehe podcast’is „Mõttekoht“ pereterapeut ja psühholoog Karmen Maikalu. Tema sõnul ei ole armumisel aga armastusega mingit pistmist.

„Armumine peabki vaibuma, sest armumine on organismile väga suur koorem. Selle ajal on pulss laes ja vererõhk kõrge – nii pole ju võimalik pikalt elada, süda ei pea vastu,“ selgitab ta, et pärast armumist tekib nii-öelda normaalne elu tagasi. Aga hea uudis on see, et pikaajalises suhtes on võimalik armumist taas tekitada, luues selleks sobilikke tingimusi, võttes selleks ekstra aega.

Pärast seda tekib inimestel võimalus ka hakata oma armastust ehitama või üksteisest distantseeruda – kõik oleneb sellest, kuidas omavahel sobitakse ning kui palju suhtesse panustatakse. „Paarisuhteks on vaja teadlikult aega võtta, kuigi see pole lihtne,“ rõhutab psühholoog lisades, et paarisuhte hoidmist ning hea partner olemist on võimalik õppida. Näiteks osaleda PREP koolitustel või lugeda äsja eesti keeles ilmunud raamatut „Kuidas jääda abielus õnnelikuks? Toimiva paarisuhte käsiraamat“.

Värskes podcast’is räägime aga veel, kuidas paarisuhe ajas muutub, paarisuhte komistuskividest, millised on märgid, et viimane aeg on midagi ette võtta ning kuidas paarisuhet parandada.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.