Suhted

„USSIKEELED“ | Ta oli noor naine, viimaks ometi õnnelik ja lapseootel... ja siis murdis kuri, sugulisel teel leviv vähk ta maha (9)

Manona Paris, Keit Paju, 18. detsember 2021 09:00

Ussikeeled

Foto: Kollaaž

Ta oli noor naine, tal oli viimaks ometi nii palju, mille nimel elada. Ometigi sai ta oma elu kõige õnnelikumal hetkel teada, et teda varitseb surm. Põhjus – keegi tema varasematest kallimatest oli teda nakatanud vähki tekitava inimese papilloom- ehk HP-viirusega.

Asja tegi veel hullemaks, et naine oli lapseootel. Esimene prognoos polnud sugugi kena, oli oht, et tuleb valida – kes jääb ellu: ema või sündimata laps?

Kust ta võis selle hirmsa viiruse saada, mis tekitas tema emakakaelas vähi?

Mine ja võta kinni. Eelmise, pisarates lõppenud suhte kaudu?

Kuid see polnudki oluline.

Selle noorel naisel läks õnneks. Ta sai nii terve, täiskantud rasedusega lapse kui ka operatsiooni, mis ta kasvatajast õigeaegselt vabastas. Kuid nii hästi ei pruugi minna.

Emakakaelavähk on salakaval murdja, kes valib endale ohvreid just noorte ja erksate õite seas.

Kuid on ka hea uudis – seda saab ennetada. Ussikeeltel on seekord stuudios külaline, naistearst Aira Kaal, kes räägib HP-viiruste leviku ennetamiseks tehtavast vaktsineerimisest.

Seda on soovitatav teha enne, kui inimene muutub seksuaalselt aktiivseks. See ei kutsu kedagi üles kombelõtvusele või seksuaalsetele liialdustele, vaid kaitseb väga vastiku võimaliku haiguse eest.