Lugejakiri

Lugejakiri | Kadunud kombed ja tavad: kas sina sulged surnuaias enda järel värava? (6)

Ohtuleht.ee, 10. september 2021 20:26

Surnuaia värav.

Foto: Robin Roots

Naist häirib, et inimesed ei tea vanu kombeid ega järgi neid enam. Nii paneb ta pahaks, et surnuaial käijad jätavad värava enda järel lahti.

„Viimased aastad on meie suguvõsas leina jagunud, mistõttu oleme ka rohkem käinud surnuaias. Ja pidevalt hakkab mulle silma üks asi – värav on lahti,” kirjutab 40aastane Leena.

„Kui surnuaeda lähme või sealt lahkume – ikka värav lahti. Minul on meeles lapsepõlves kuuldud vanaema sõnad, et enda järel tuleb alati värav sulgeda. Ja ma teen seda senini. Kõik jäägu sinna värava taha ja surnuaiale, lisaks on see austus ka surnute vastu,” leiab Leena.

„Olen korra või paar ka enda ees liikuvatele inimestele öelnud, et viisakas oleks enda järel surnuaiast lahkudes värav sulgeda. Mõni on pomisenud, aga mõni on reageerinud viisakalt ja värava sulgenud. Samas mõtlen, kas kirjanduses ei räägita meie kommetest ja tavadest, mis esivanematest jäänud. Kuidagi kummaline tundub, sest isegi lasteaias tähistatakse hingedepäeva, aga kuidas selliseid kombeid ei teata?!”

Leena pakub, et igas surnuaias võiks olla väravatel silt, mis meenutaks inimestele, et nad sulgeks värava.

„Kui põlvkonnad edasi enam ei anna seda teadmist, siis ehk aitab infosilt, mis teavitaks ja õpetaks. Mõnele võib ju minu kommentaar mõjuda ründavana, aga taoline silt oleks viisakas ja tagasihoidlik märge selle kohta. Loodetavasti ka toimiv. Kordan veel kord, et surnud tuleks turvaliselt jätta suletud aia taha surnuaeda, mitte jätta väravat ootavalt avatuks.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee