Liis Mere on selline juuksur, kes lõikab pigem vähem kui rohkem. Aga kui on ikka vaja, tuleb lõigata!Foto: Martin Ahven
Ilu ja mood
30. juuni 2021, 23:22

Pikk vahe juuksuris käikudel on põhjustanud juuste kuivuse ja peanahamured

Kui kevadel tutimütsid lõpuks varna riputati, ilmusid nähtavale pimeda ja külma aja kahjustused, enamasti kuiv peanahk ja väljalangevad juuksed. Koroona ajal jäid kiharad ka värvimata ja soengusse sättimata, sest kuhu ikka nii väga eputama minna oli!

Möödunud kevadel vähenes klientide hulk 90 protsenti, tõdeb Laagri ilusalongi Salgutuba juuksur Liis Mere. Kuigi sel kevadel on olukord koroonarindel möödunud aastaga võrreldes mitu korda hullem, võisid ilusalongid oma uksed lahti hoida, tänu sellele pääseti vähemalt karvaseks koopainimeseks muutumast. 

„Sel aastal on inimesed julgemad juuksuris käima, olen kõik kliendid tagasi saanud,“ ütleb Liis. Tema sõnul teeb praegu inimestele enim muret juuste väljalangemine. „Ma ei seosta seda koroonastressiga, vaid seljataha jäänud pika ja pimeda talveajaga, mis keha pingesse viis.“

Liis ei soovita selle probleemi käes kannatajatel aga esimesena ilutoodete järele haarata. „Ei maksa kohe soetada väljalangemist pärssivaid šampoone ja seerumeid. Alustada tuleks seestpoolt – keha tuleb toita vitamiinide ja biotiiniga. Viimane on väga paljudele minu klientidele abiks olnud ja juuste väljalangemisele lõpu teinud, sest biotiin tugevdab juuksesibulaid.“ 

Kiiret tulemust ei maksa aga ka biotiini tarvitamisel oodata. „Juuksevitamiinide kuur peab kestma 1–3 kuud,“ sõnab juuksur. 

Liis rõhutab, et juuste väljalangemine võib viidata ka tõsisemale tervisemurele, mistõttu võiks hullematel juhtudel konsulteerida arstiga: „Ühel minu suhkruhaigel kliendil tuli juukseid ära peotäite kaupa.“

Vahetage palsam maski vastu 

Kuigi Liis ei oska üle aasta kestnud koroonaaega inimeste juuste tervisega seostada, siis üks probleem on juurde tekkinud küll. „Kuna kliendid käivad praegu pikema vahega juuksuris, on rohkem näha juuste kuivust. Peanahaprobleeme on viimasel ajal väga palju. Peanahale võivad tekkida ka punnid, piinab ka sügelus. Põhiline on just kuivus, kõõma näeb vähem.“

Kui kuivus on kiharatelt sära ära võtnud, siis juuksurikääridest ei pääse. „Ma olen selline juuksur, kes lõikab pigem vähem kui rohkem,“ ütleb Liis. „Ent hindan kliendi juuste seisukorda ja kui ikkagi on vaja, siis tuleb lõigata.“

Liisi soovitus on vahetada oma juuksepalsam maski vastu. „Maski kasutamine on toonud mu klientide seas palju häid tulemusi,“ ütleb Liis. „Juuksemaski tuleks kasutada samamoodi nagu palsamit. Lihtsalt maskis on palju rohkem niisutavaid komponente, mis teevad juuksed siidisemaks ja pehmemaks.“

Mingeid kindlaid brände Liis soovitama ei hakka, vaid ütleb, et õige hooldustoote leiab igaüks katsetamise teel. „Inimestel on nii erinevad juuksed. Mõnele sobivad kerged ökotooted, teistele jällegi on vaja intensiivhooldust,“ ütleb ta. „Juuksehooldustooteid ei pea soetama ühe kindla komplektina, nagu poes tavaliselt müüakse. Üldiselt soovitan valida šampooni peanaha ning palsamit ja maski juukseotste tervise ja järgi.“

Süvahooldus teeb imesid

Juuksur kasutab oma töös Olaplexi tooteid nii värvide sees kui ka süvahooldusena. Ta teeb ka Joico neljaastmelist süvahooldust. „Need on imeravim juustele,“ kinnitab ta. „Salongis tehtavad juuste iluprotseduurid annavad kohe hea tulemuse ja toolist püsti tõustes on klient nagu uus inimene.“

Salongis tehtavad juuste iluprotseduurid annavad kohe hea tulemuse ja toolist püsti tõustes on klient nagu uus inimene.Juuksur Liis Mere

Süvahoolduse käigus pestakse juuksed esmalt sügavpuhastava šampooniga puhtaks ning siis kantakse juustesse järjepanu mitut seerumit, mis jäävad sinna vastavalt kiharate tervislikule seisundile viieks kuni kahekümneks minutiks. „Pärast hooldust on juuksed mõnusad, pehmed ja siidised. Tulemus kestab pikemalt siis, kui ise koduseks hoolduseks mõeldud toodetega jätkata. Kasutada võiks spetsiaalset šampooni, palsamit, juuksekreemi või -õli.“

Isegi kui juuksed on kehvas seisus, tasub juuksuri sõnul värvikihti uuendada. „Juuste värvimisega võib väga palju ära teha, aga juuksur peab sealjuures teadma, mida ta teeb ja kuidas teeb. Näiteks kehvas seisus heledate juuste töötlemisel tuleb olla ettevaatlikum.“

Liis lisab, et tänapäevased juuksevärvid on tegelikult väga head. „Need pole kemikaale täis ega tee juustele halba,“ kinnitab ta. „Mina segan värvi sisse Olaplexi profitoodet, mis kaitseb juukseid ka juba värvimise ajal. Värv täidab juuksekarva ära, annab tagasi elujõu ja teeb selle imeilusaks ja siidiseks. Juus on pärast läikiv ja särav.“

Klient Raili: stress on juustega oma töö teinud

Juuksur Liis Mere ema Raili Mere (52) töötab Lõuna-Eesti haiglas klienditeenindajana. 

„Päris raske aasta on olnud, tööd on palju,“ ohkab Raili. „Peab toime tulema inimeste murede ja probleemidega ning üritama aidata nii palju, kui saad. Eks see pinge on kogunenud endassegi ja tekitanud palju stressi. See kõik on mõjunud juustele ka päris laastavalt – neid tuleb päris palju peast ära,“ räägib naine. 

Tütar käib tihti lapsepõlvekodus Võrumaal ja hoolitseb ka ema soengu eest. „Liis soovitas lühemaks lõigata, mida ka tegime. Võtan nüüd vitamiine ja ostsin ka uue šampooni.“

Raili loodab, et need meetmed aitavad ja usub, et ka stressi aeg saab otsa. „Väljas on juba ilusad ilmad, mida nautida. Ja mõelda tasub ainult häid mõtteid.“