Inimesed

Anatoli Kašpirovski: Maale saadetud geenius või lihtlabane šarlatan? 

Tõlkinud Allan Espenberg, täna 08:06
HIILGEAEGADEL JA NÜÜD: «Olen sõltumatute ekspertide hinnangul terveks ravinud kümme miljonit inimest. Aga kui isegi miljon või 100 000 – mis siis sellest? Nimetage mulle mõni arst, kes on nii paljusid ravinud seejuures kaugtöö teel, operatsioonide ja ravimiteta,» küsib end tänini staariks pidav mees.Foto: Kuvatõmmis
Maale saadetud geenius või lihtlabane šarlatan?

«Olen kindel, et kogu maailmas pole viimase kahesaja aasta jooksul leidunud minust paremat meest,» kiitleb 1980.–1990ndatel telekanali kaudu tohutuid rahvamasse tinistanud Anatoli Kašpirovski.

Anatoli (81) sai päevapealt kuulsaks 1988. aasta märtsis, kui tegi esimest korda maailmas telekanali kaudu kirurgilise lõikuse ajal nn patsiendi hüpnootilist tuimastust. Patsient Ljubov Grabovskaja asus lõikuse ajal Kiievis, Kašpirovski Moskvas. Operatsioonist tehti otseülekanne ja imearst kontrollis teleri kaudu patsienti. Naine ei teinud lõikuslaual tõepoolest ainsatki piiksu, kuid hiljem tunnistasid tohtrid, et andsid patsiendile siiski väikese narkoosidoosi. Ljubov ise võttis tundlikul teemal sõna alles palju aastaid hiljem. «Mul oli väga valus, kuid ruumis helendavate telekaamerate tõttu vaikisin kannatlikult.»

Fenomenaalsele etteastele järgnesid seansid Ukraina televisioonis, telesillad Thbilisiga, kohtumised publikuga Ostankino kontserdimajas, kuni kätte jõudis 1989. aasta 8. oktoober.

Sel päeval läks NLi Kesktelevisioonis eetrisse esimene saade pealkirjaga «Psühhoterapeudi Anatoli Kašpirovski terviseseansid». Eksperimendi ainulaadsus seisnes selles, et ravi viidi läbi tohutul territooriumil ühel ajal, milleks kasutati tänapäevast teabe edastamise vahendit – televisiooni.

Kingitus inimkonnale

Oma esinemiste ajal luges Kašpirovski ette märkmeid saalist, telegramme ja kirju, mis rääkisid patsientide ootamatust tervenemisest. Nii kadusid tänu Kašpirovskile kubemesongad, soolatüükad, aastakümneid püsinud armid ja sünnimärgid, keegi paranes hemofiiliast, mõnel läksid kõverad varbad iseenesest sirgeks jne.

Teleprogrammid said tohutult menukaks. Rahvas kogunes kodudes telerite ette, kuulas Anatoli uinutavat häälekõla ja ootas pingsalt seansside algust. Eriti tundlik publik salvestas magnetofonidele seansile järgnenud vaikuseminuteid, et hiljem kogetud «ravitoimet» korrata.

Kašpirovski enda sõnul põhineb tema ainulaadne meetod «stiimuli» loomisel, mis sunnib keha taas terveks saama. «Inimmõistus suudab kehas palju ära muuta, kuid see nõuab konkreetseid tingimusi. Neid ma oma seansside ajal loongi,» selgitas ta ise.

Imemehe väitel raviti kuue teleseansi jooksul ligikaudu kümmet miljonit hädalist. «Sellist fantastilist kingitust pole mitte keegi mitte kunagi inimkonnale teinud,» kuulutas ta.

Esiklapse enesetapp

Oma eraelul Ukrainas Vinnõtsja meditsiiniinstituudis psühhoterapeudiks õppinud mees peatuda ei taha. Mõningatel andmetel on ta kaks korda ametlikus abielus olnud, kuid sosistatakse koguni kolmest. Esimene abikaasa oli enam kui paarikümneks aastaks Valentina – suhtele sai saatuslikuks Kašpirovski populaarsus ja 1990ndate alguses abielu lahutati. Valentina kolis Kanadasse ja Anatoli Ameerika Ühendriikidesse.

Esimesest abielust sündis Anatolile kaks last: Sergei on poksija, tütar Jelena töötas arstina. Tütar oli isaga väga lähedane, toetas tema huve ja pürgimusi, viimastel aastatel veetsid nad palju aega koos. Üheskoos valmistusid nad tervendusseanssideks ja telesaadeteks, käisid koos ringreisidel. «Lena tundis mu tööd väga hästi. Ta oli alati väga lahke, püüdis abivajajaid aidata,» rääkis Anatoli ühes intervjuus.

Mõni aasta tagasi tegi 49aastane Jelena ebaselgetel asjaoludel enesetapu. Isa viis tütre surnukeha Venemaale ja mattis oma vanemate kõrvale.

 Teine abielu

Teist korda abiellus Anatoli 1992. aastal tšehhitar Jiřina Časovága, kuid suhe lagunes väidetavalt mehe kõrvalhüpete tõttu.

Jiřina vaikis 30 aastat ja keeldus intervjuudest. Möödunud aasta alguses õnnestus telekanali NTV reporteritel Tšehhist naine üles leida ja pärast kolmepäevast veenmist kergitas Jiřina nende armastusloolt katte.

1992. aastal viibis Kašpirovski Tšehhis ja kohtas oma seanssidel noort massööri Jiřinat. Anatoli armus esimesest silmapilgust. Kuigi naine oli abielus ja peres kasvas kaks tütart, ei takistanud see Kašpirovskil juba kolmandal tutvuspäeval talle abieluettepanekut tegemast. Naine lahutas mehest, jättis lapsed ämma kasvatada ja põrutas uue armastatuga Venemaale. Pärast abiellumist Kaasani linnas sai Jiřinast venepäraselt Irina.

Õrnem sugu on tegelikult alati mehe ümber keerelnud ja innukate naisfännide tõttu on ette tulnud ka ebameeldivusi. Aastakümneid tagasi süüdistati kuulsat meest isegi vägistamises.

Vallaslaps või petis?

Mõni aeg tagasi esines Venemaa televisioonis Aleksei Fuštei (29) teatega, et on kuulsa teledoktori vallaspoeg. Noormees jutustas oma ema sõnadele tuginedes, et sündis üheöösuhtest. Kašpirovski keeldus tunnistamast Alekseid oma pojaks ja keelas loa ekspertiisideks.

Samas teatas Aleksei möödunud aastal Ukraina meediale: «Olen mitu korda Anatoli Mihhailovitšiga suhelnud. Ühel korral rääkisime üle tunni. Ta teab, et olen tema poeg, kuid millegipärast venitab. Ilmselt on mingid põhjused, miks ta avalikult mind oma pojaks ei tunnista.»

Kašpirovski on tagasi

Kuigi pärast 1990ndaid kadus Anatoli mõneks ajaks avalikkuse eest Ameerikasse, on mees nüüdseks ajutiselt kodumaal tagasi. Psühhoterapeut teeb aeg-ajalt ringreise mööda Venemaad ja Venemaa naaberriike, kuid viib seansse läbi ka teistes riikides. Staardoktoril on ka YouTube’is oma kanal, kuid kõigest 279 000 püsivaatajaga.

Miks Kašpirovski tagasi Venemaale toodi? Vene ajakirjandus esitab mitmeid versioone, aga kõige rohkem räägitakse sellest, et kunagise NSV Liidu tuntuima teleravitseja tõid unustuse hõlmast välja Kremli propagandistid eesmärgiga juhtida venelaste tähelepanu kõrvale kurbadest mõtetest ning riigi ja rahva kehvast olukorrast.

Kuigi Kašpirovskil on vanust üle 80 eluaasta, tunneb ta siiani uhkust selle üle, et on suutnud säilitada sisemise jõu ja näeb hea välja – oma tegelikust vanusest paistab ta välja vähemalt kümme aastat noorem. Ilulõikusi mees eitab, kuigi need on asjatundjate sõnul ilmselged.

Ise põhjendab Anatoli oma head enesetunnet ja suurepärast kehalist vormi nii: «Palju sõltub motiveerivast põhjusest. Mul on ainult üks – olen vaadanud tuhandeid Kašpirovski esinemisi ...»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee