Ilu ja mood

Viis nippi, kuidas väljaveninud teksad taas vormi saada (1)

Helen Perk, 11. aprill 2021 15:00
Foto: Vida Press
Lotendavad põlved ja vormitu vöökoht? Mida teha, kui teksapüksid on suureks jäänud või lihtsalt inetult välja veninud? Siin on sulle viis nippi!

1. Pista pesumasinasse!

Foto: Vida Press

Tootjate esmasoovitus on teksapükse kuuma veega mitte pesta, sest võimalus, et võtad masinast välja numbri võrra väiksema mudeli, on väga suur. Väljaveninud teksadega käitu aga just vastupidiselt. Pane püksid pesumasinasse, pese kuuma veega ja võimalusel kasuta ka kuivatit!

Hea teada

On oht, et kuuma veega pestes teksapükste värv tuhmub. Eriti kehtib see musta ja tumesinise kanga kohta, helesinise teksaga ei juhtu tõenäoliselt midagi. Tuhmunud välimust saab vajadusel värskendada kangavärvidega.

2. Proovi keeta

Foto: Vida Press

Lase vesi suures potis keema ja pista teksad vette. Jäta püksid 20−40 minutiks podisema, neid aeg-ajalt näiteks tangidega liigutades. Seejärel tõsta teksad potist välja ja kuivata.

Hea teada

Uuri teksade materjali. 100% puuvillased püksid taluvad suure kuumaga pesemist ja ka kõrgel temperatuuril trummelkuivatamist. Seevastu puuvillaseid teksasid, mis sisaldavad venivuse parandamiseks elastaani, võib kuum kahjustada − elastsus kaob ja püksid muutuvad veelgi kotjamaks.

3. Triikides trimmi

Foto: Vida Press

Kui ei ole aega keeta ega pesta, siis triigi. Esmalt niisuta kahandamist vajav piirkond sooja veega. Vali triikraual programm, mis lubab kõige kuumemat kangatöötlust. Triigi valitud piirkonda (põlved, sääred, vöökoht) täieliku kuivamiseni.

Hea teada

Uuri taas silte. Kui su teksad sisaldavad polüestrit, ole triikides ettevaatlik. Polüester on materjal, mis võib kõrge kuumusega töödeldes käituda ettearvamatult, näiteks triikraua külge sulada.


4. Näputöö abiks

Foto: Vida Press

Niidi ja nõelaga saab teha nii mõndagi. Kui püksisääred on lõtvunud, pööra need pahupidi, haruta vajalikus mõõdus sisekülgede õmblused lahti ja õmble need paari sentimeetri võrra kitsamaks. Vöökoha võib kokku tõmmata väikeste sissevõtetega seljal või külgedel, samuti võid õmmelda värvli seljaosasse kummiriba, mis aitab piha kitsamaks tõmmata. Ka nööpi võid nihutada!

Hea teada

Teksade suuruse muutmisel võib abi paluda ka mõnelt õmblejalt. Korralik õmblustöö pikendab pükste eluiga märkimisväärselt ja ehk kaob ära ka mure, et teksapaar veel kunagi välja venib.

5. Väiksem suurus

Foto: Vida Press

Tegelikult soovitataksegi teksapükse ostes valida number väiksemad. Eriti, kui sulle meeldiv mudel on pehmest ja venivast kangast. Põhjuseks sedasorti teksakangas sisalduv elastaan, mis on küll tugev ja hästi veniv kiud, kuid kipub mõne aja pärast siiski välja venima.

Hea teada

Olgem ausad – laiem ja lohvakam teksalõige on jalas nii patuselt mugav! Õnneks näitavad ka moetrendid, et liibuvad püksid on minevikku jäämas. Nii et ole nutikas ja tee nägu, et sul pole seljas mitte väljaveninud vanad lemmikud, vaid kuumim moekaup!

Mida teha, kui teksapüksid on liiga kitsad?

  • Laota püksid põrandale ja pihusta üle käesooja veega. Astu jalgadega kummalegi sääreosale ja asu pükse igas suunas sikutama ning venitama. Vajadusel pritsi vett juurde.
  • Haruta värvel ja paar sentimeetrit istmikuosa seljatagusest keskõmblusest lahti ja õmble sinna teksariidest tehtud vahetükk.
  • Tee värvel niiskeks ja triigi seda pükste pahemalt poolt, samal ajal kangast lükates ning venitades.
  • Niisket värvlit saab mugavalt venitada ka parajalt pika puupulgaga. Lükka värvel võimalikult pingule ja hoia nõnda pükste täieliku kuivamiseni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee