Suhted

HELLUSENÄLG: kuidas mõjub meile pikaajaline kallistuste põud? (3)

Triin Tael, 26. veebruar 2021 22:30
KALLI-KALLI: Inimpuudutust ei asenda miski, väidavad teadlased.Foto: Alamy / Vida Press

Kulub veel pikka aega, enne kui saame sõpru ja lähedasi vabalt kallistada. Mida teeb puudutusest ning kõigi meelte emast ilmajäämine meie vaimse tervisega, küsib New York Times. 

Kui New York Times juunis nakkushaiguste eksperte intervjueeris, avaldasid nood arvamust, et kulub vähemalt aasta, enne kui söandame taas sõpra kallistada või nendega kätelda. Igapäevasest puudutusest on koroonapandeemia ajal saanud võitlustanner, kus kombatakse isiklikke piire ja terviseriske. Puudutustest hoidumine oli esimene, mida meile juba enne sotsiaalse distantseerumise, maskide ja kojujäämise nõuet südamele pandi, meenutab leht. Kuid kauane ilmajäämine inimlikust puudutusest võib lõpuks kaasa tuua mitmeid terviseprobleeme eesotsas ärevuse ja depressiooniga, ütleb New York Timesile puudutuste ekspert, Miami ülikooli juures asuva puudutuste uurimise instituudi juhataja Tiffany Field. 

Arengupsühholoogia doktorikraadiga Field nimetab puudutust kõigi meelte emaks. Ta väitis 20 aastat tagasi avaldatud raamatus „Touch“ („Puudutus“), et Ameerikas valitseb ohtlik puudutuste põud. Nüüd on koroonapandeemia seda probleemi veelgi teravdanud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee