Suhted

Gaasikeerajad ja armupommitajad: kuidas tunda ära manipulaatorit? 

Siret Mägi, 5. veebruar 2021 18:45
MANIPULEERIJA HAARDES: Manipuleerija jaoks olete juba teisel kohtingul tema elu armastus, hingesugulane, kellega ta tahab alatiseks kokku jääda ja abielluda. Kui ohver on võrku püütud, hakkab pihta gaasikeeramine, mille eesmärk on tekitada teisele tunne, et ta on kas hull, loll, halva mälu, nägemise või kuulmisega.Foto: Vida Press

Kas uus kallim kappas su ellu nagu prints valgel hobusel ja võttis kõik probleemid enda õlule? Kuid kas nüüd teeb ta halvustavaid märkusi ja sa tunned ennast süüdi, et oled säärast imelist inimest pahandanud? Võib-olla oled sa hoopiski kohtunud moodsa aja manipulaatoriga. Selliseid käitumisviise nimetatakse armupommitamiseks ja gaasikeeramiseks ning need on väga levinud taktikad teiste inimestega manipuleerimisel.

Manipuleeriv suhe algab sageli armupommitamisega, et inimene suhtesse meelitada. Kui inimene on kenasti võrgus, siis asutakse gaasi keerama, selgitab raamatu „Suhtekiskjad“ autor Marek Liinev. Armupommitaja jaoks olete juba teisel kohtingul tema elu armastus, hingesugulane, kellega ta tahab alatiseks kokku jääda ja abielluda. Jõukam teeb kalleid kingitusi, rahatu ja võlgades jagab kuumi armutõotusi. Armupommitamise faasis üritab manipulaator teist oma võrku püüda ja veenda, et teie kohtumine oli parim asi teie mõlema elus. „Armupommitaja kihutab sinu ellu kui tuulispask ega jäta sulle muid valikuvõimalusi kui põgeneda ummisjalu või vastupidi – lasta tal omatahtsi toimetada,“ kirjeldab Liinev. Tema sõnul ilmnebki siin erinevus tavalise armunud inimese ja manipulaatori vahel. „Kui tahad võtta asju tasa ja targu, peab igaüks, kes soovib sinu ellu tulla, sinu tempoga leppima. Sinust siiralt huvitatud inimene seda ka teeb. Manipuleerija aga rühib edasi ja sinu leplikkus annab armupommitaja sihikindlusele vaid auru juurde,“ kirjeldab ta. Manipulaator teeb kõik võimaliku, et saada pahaaimamatu partner oma konksu otsa ja muuta ta endast sõltuvaks. Järgneb sellise suhte teine faas: gaasisüütamine ehk gaasikeeramine.

Gaasikeeramine (ingl gaslighting) on emotsionaalse kuritarvitamise ja teatavat tüüpi segadusse ajamise viis. See on varjatud, lähtub manipuleerija pahatahtlikest motiividest ning eesmärk on murendada ohvri jõudu ja terviklikkust. See on teise inimese sihilik eksitamine, hulluks ajamine, temaga manipuleerimine ning püüd musta valgeks rääkida, kuniks teine jääbki seda uskuma. Peamine eesmärk on tekitada teisele inimesele tunne, et ta on kas hull, loll, halva mälu, nägemise või kuulmisega: seega täiesti ebaadekvaatne.

Samal teemal

01.03.2021
Kuidas saada aru, kas tutvumisäpis kohatud inimene on sinu jaoks õige?
02.02.2021
Seksuaalvägivallas süüdistatud Marilyn Manson sai plaadifirmast sule sappa
01.02.2021
Evan Rachel Wood kuulsast rokkarist: „Ta vägivallatses mu kallal aastaid.“
17.11.2020
7 märki, et just sina oled suhtes kontrollivam pool

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee