Foto: Shutterstock
Suhted
4. veebruar 2021, 11:09

Terapeut: pandeemia ajal nõuab paarisuhe rohkem loovust

Raske on leida inimest, kellele koroonakriis poleks mingit mõju avaldanud. Suurte muutuste korral pannakse proovile ka kõige tugevamad ja stabiilsemad paarisuhted, mistõttu harjumuspärased mustrid ja käitumismallid ei pruugi enam piisavad olla. Gestaltpsühhoterapeudi Kaire Talviste sõnul on pandeemia mõju suhetele olnud ühest äärmusest teise, kuid kindel on see, et kriis on toonud esile inimeste loovuse, kuidas olla omavahel kontaktis.

Olgu see siis tööalaselt või suhetes – rahalised pinged, hirm tuleviku ees, mure lähedaste ja enda tervise pärast, isoleeritus sõpradest ja perekonnast või muud viimase aasta jooksul kerkinud probleemid on puudutanud enamikku meist. Kogunenud pingetele vaatamata on siiski võimalik raskest olukorrast ka üheskoos võitjana välja tulla.

„Koroonakriisi mõju paaridele on olnud erinev. Näiteks sõudsid osad paarid esimese kriisi tulemusel abieluranda, kuna oli oht, et uue laine korral ei ole neil õigust piiriületuseks ja teineteisest ollakse sunniviisiliselt kuid eemal. On neid, kellel isolatsioonist hoolimata on õnnestunud leida enda kõrvale uus inimene ja tõmmata kriips alla vallalise staatusele. On ka neid, kelle suhe on läinud veel paremaks, kuna sülle langes hea võimalus veeta rohkem aega üheskoos: jalutada, kuulata muusikat, kulutada üksteise võidu külmkapi ust, kokata, liialdada veiniga ning jagada oma muljeid ekraani vahendusel lähikondsetega. Kahjuks peab siiski tõdema, et kõikide jaoks pole pilt olnud sarnaselt positiivne,“ kirjeldab Talviste.

Appi tuleb loovus

Terapeudi sõnul tõi koroonakriis esile inimeste loovuse, kuidas olla kontaktis. „See aeg on peegeldanud hästi seda, kui väga vajame häid suhteid ja suhtlust. Oluline on leida kvaliteetaega teineteisele pühendumiseks, suhtlemiseks, murede ja rõõmude jagamiseks – ühised projektid, väljakutsed ja eesmärgid tulevad paarisuhtes alati kasuks,“ juhib Talviste tähelepanu.

Samas on oluline leida aega ka iseendale, et kõigest ümbritsevast välja lülituda ja puhata. Terapeudi sõnul on pingelises olukorras mõistlik võtta korraks aeg maha, et rahuneda ning vaadata ja mõõta, kas ma ei nõua teiselt liiga palju ja kas annan ise sama palju ka vastu.

Muutuste mõju sõltub meist endast

Tavaliselt märgistab kriis muutuste algust. See aga, mis sorti muutused toob kriis kellegi suhtesse – kas halvemuse või paremuse poole – sõltub paljuski meie enda reaktsioonidest ning valikutest. 

„Mitmed uuringud on tõestanud, et head ja hoidvad suhted mõjuvad tervist toetavalt ja eluiga pikendavalt, samas kui kehvad suhted meid laastavad. Seega tasub vaeva näha, et oma suhteelu hoida heas toonuses ja tervise juures. Pingeid ei saa me suhetes täielikult vältida, aga meeldivad ühistegevused ning tähelepanuavaldused aitavad tasakaaluks kindlasti luua sõbralikumat õhustikku,“ lisab Talviste lõpetuseks.