Suhted

Kuidas jagada peres kodutööd õiglaselt mehe ja naise vahel? 

Kaire Kenk, 10. jaanuar 2021 01:01
VÕRDÕIGUSLIKKUS: Inimesed, kes peavad paljud kodutööd partneri eest ise ära tegema, on oma paarisuhtega palju rahulolematumad. Kui kodutööde tegemine jääb vaid ühe inimese õlule, kajastub see kohe ka paari seksuaalelus.Foto: Vida Press
„Meie peres see nõuanne – las iga pereliige teeb neid kodutöid, mis talle meeldivad – ei tööta,“ kurdab pärnulanna Liis (31). „Mu mees võistleb lastega, kes saab poodi minna nädala toidukraami ostma või kes paneb robottolmuimeja tööle. Robottolmuimeja on tõesti vahva tegelane, palju targem kui meie koer, aga mina olen ju see, kes nädalast nädalasse küürib WC-potti ja puhastab mikrouuni!“ Selline olukord tuleb tuttav ette paljudele naistele, kelle mees peab loomulikuks, et kodutööd on naise rida. Kuidas vältida tänitamist, kuid saada siiski pereliikmed majapidamistöid tegema?

Kuigi koduste ülesannete võrdsest jagamisest on palju räägitud, püsib terves Euroopas keskeltläbi 70 protsenti kõikidest majapidamistöödest endiselt naiste õlul. Eurostati mulluste andmete järgi tegi iga päev süüa ning majapidamistöid 76 protsenti Eesti naistest ja 47 protsenti meestest. See naiste ja meeste vaheline erinevus on üks euroliidu väiksemaid. Keskmiselt tegi euroliidus iga päev süüa ja/või majapidamistöid 79 protsenti naistest ja 34 protsenti meestest. Kõige väiksem oli see erinevus Rootsis (74 protsenti naistest ja 56 protsenti meestest) ja Lätis (vastavalt 82 protsenti ja 57 protsenti). Isegi maailma kõige õnnelikumas riigis Soomes teeb naine ööpäevas kodutöid keskmiselt 221 minutit, mees aga vaid 153 minutit. Kõige võrdsemalt on majapidamistööd jaotatud noortes peredes, kus (veel) pole lapsi. Muuseas, kodutööd on üks kõige suuremaid koduste tülide põhjusi, nende üle jageldakse peredes isegi rohkem kui lastehoiu või rahakulutamise üle.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee