Kultuur

Aastavahetuse traditsioon: milles peitub lühisketši „Õhtusöök ühele“ fenomen? 

Tõlkinud Allan Espenberg, 31. detsember 2020 16:00
Ligi kuus kümnendit elavad igal aastavahetusel miljonid silmapaarid kaasa miss Sophiele, tema kujuteldavatele külalistele ja teener Jamesile. Milles peitub lühisketši «Õhtusöök ühele» fenomen?

Enam kui poole sajandi eest filmilindile salvestatud koomilise lühinäidendi autor on Briti vähetuntud näitleja ja kirjanik Lauri Wylie. Mees kirjutas mitu näidendit, jutustust, filmistsenaariumi ja libretot, kuid tema loomingust kujunes kõige populaarsemaks peaaegu sada aastat tagasi kirjutatud «Õhtusöök ühele» («Der 90. Geburtstag» või «Dinner for One»). 
Oletatavasti pärineb liigselt veini trimpav ja laval koomiliselt kakerdav mees USA komöödianäitleja Red Skeltoni repertuaarist, kes esitas sarnast sketši 1928. aastal – ja hiljem. Pole teada, millal Wylie täpselt oma näidendi kirjutas, sest esimesed kindlad tõendid selle olemasolust pärinevad 1934. aastast. Kuna Skelton ega Wylie polnud tollal ülemaailmselt kuulsad nimed, võib arvata, et mehed ei teadnud teineteise loomingust midagi. Samas absoluutselt seda väita loomulikult ei saa.

Samal teemal

20.12.2020
JÄRELVAADATAV | Rain Uusen kirjutas elu suurimast madalseisust raamatu: sa ei ole kellegi teise hüpiknukk, juhime ja kontrollime oma tundeelu ise

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee