Suhted

PÄÄSTA OMA SUHE! Saa rutiinist priiks ja armu taas oma partnerisse 

Siret Mägi, 12. oktoober 2020 10:00
ELAVDA RUTIINSET KOOSELU: Ameerikas tehtud uuringu järgi tõstab dopamiini ja adrenaliini taset kõige rohkem sõit Ameerika raudteel. Kuid seikluseks sobib ükskõik missugune meelelahutus, mis tõstab adrenaliini taset veres ja lõpeb õnnelikult – seikluspargis mõne raja läbimine, ronimine, kardisõit.Foto: VIDA PRESS

Kui kooselu on muutunud rutiinseks ning partner ei vaata sind enam armunud pilguga, võtke koos ette mõni ühine seiklus. Hirm ja põnevus panevad keha adrenaliini tootma, millest johtuv erutus võib uuringute järgi panna partnerisse taas armuma. Eriti liidavad sportlikud harrastused, sest kui ollakse füüsiliselt teineteisele lähedal, ei saa ka vaimselt olla kuigi kaugel.

Teadlased jagavadki armastuse kolmeks faasiks. Iha peamiseks põhjustajaks on nii naistel kui ka meestel testosteroon. Armumise faasis on olulised neurotransmitterid dopamiin ja noradrenaliin. Armumise faas on lühiajaline ning kestab eri hinnangutel kuni kolm aastat. Kolmandas ehk kiindumise faasis on peamised tegurid serotoniin ja vasopressiin, millel on rahustav toime. Tekib ohutuse, heaolu ja rahulduse tunne, avastatakse teise inimese iseloom ja isiksus.

Uuringute järgi on kõige püsivam ja rahuldustpakkuvam selline kooselu, kus on endiselt elus kõik kolm faasi. Seetõttu tulekski aeg-ajalt koos midagi uut ja põnevat ette võtta, et armumise faasi meelde tuletada. Armumise eelduseks on asjaolu, et partnerit nähakse atraktiivse ja kütkestavana, selgitab Iltalehtile Soome tervise ja heaolu ameti professor Timo Partonen. Uuringute järgi saab armumise faasis kogetud tundeid seikluse abil tugevamaks muuta. Seikluse ajal võib kogeda elevust, väikest pelgu või hirmugi, kuid see peab siiski olema turvaline ja seikluse järel tekitama emotsiooni, et jee, ära tegime,“ hoiatab Partonen samas. Adrenaliinirohkes situatsioonis kogeb üks partnereist, et teine annab turvatunnet, teda saab usaldada, talle toetuda. Pulss tõuseb. Vererõhk tõuseb. Kõik see põnevus ja erutus aga mõjub lisaks vererõhule üllataval kombel ka partnerisse (taas)armumisele.

Samal teemal

23.01.2021
ORGASM SAABUB VAEVALISELT? Ületa need 14 takistust, et naise nauding oleks täiuslik!
18.12.2020
PÕLETAV KÜSIMUS! Kui palju seksi peaks suhtes tegelikult olema?
27.09.2020
Appi! Mu mees flirdib Facebookis võõraste naistega
26.09.2020
PAARITERAPEUT ANNAB NÕU: kuidas panna suhe seksisoove täitma?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee