Inimesed

Ameerika ainus keiser – hull või geenius? 

Tõlkinud Allan Espenberg, 10. oktoober 2020, 11:00
SIIANI SUUR MÕISTATUS: Keiser Nortoni 21 aastat kestnud valitsemisaeg oli ekstsentriline, kuid sihilik ja arvestatud samm. Tulemuseks oli San Francisco elanikkonna absoluutne armastus.Foto: The History Collection / Alamy S

Uskuge või mitte, aga isegi Ameerika Ühendriikidel on olnud oma monarh – 19. sajandil elanud Joshua Abraham Norton ehk keiser Norton I.

17. septembril 1859 külastas San Francisco ajalehetoimetusi kummaline meesterahvas, kes tutvustas end Joshua Nortonina. Tundmatu kodanik palus avaldada leheveergudel lühikese kuulutuse: «Ühendriikide valdava enamuse kodanike tungival nõudmisel kuulutan mina, Joshua Norton, end Ühendriikide keisriks ja mulle sel moel usaldatud võimuga käsin käesolevaga teha olemasolevates seadustes viivitamatult selliseid täiendusi, mis kõrvaldaksid riigis kõik kurja ja kindlustaksid kõigutamatu usu stabiilsuse ja terviklikkuse eksisteerimisse nii riigis endas kui ka väljaspool riiki.» Avaldusele kirjutas mees alla: Norton I, Ameerika Ühendriikide keiser.

Oled sa peast soe?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee