Kultuur

Olev Subbi näitus: kes on see sinise kleidiga tüdruk maalilt? 

Helina Piip, 17. august 2020 11:10
Olev Subbi näitus Olev Subbi näitusFoto: Teet Malsroos

Olev Subbi loomingut saab praegu Tallinnas näha lausa kahel näitusel. Kõneainet andis kunstnik ka kevadel, kui üks ta maal müüdi oksjonil rekordhinnaga. Uurime, mis tõstab ajas kunsti hinda, ja tutvustame maali «Tüdruk uksel» modelli Ruth-Kaja Pekki.

Sinises kleidis neiu, korv käes, seisab reklaamplakatitel, mis kutsuvad Adamson-Ericu muuseumisse. Tuleb välja, et maalil «Tüdruk uksel» on ka lihast ja luust inspiratsiooniallikas.«Sa olid Subbi muusa?!» uuris Ruth-Kajalt (74) tema sõbranna. «Ei olnud,» lükkab naine oletuse ümber, sest tema jaoks on muusa keegi, kellega jagatakse intiimset lähedust. Pigem on ta nõus teise sõbranna pakutud tiitliga Paleus. «Paleus on ju kättesaamatu ideaal, ilmselt olingi talle see,» arvab Ruth.

Bussisõit 1966. aasta suvelTal on hästi meeles bussisõit Tartusse kursusekaaslase pulma, sest just bussis jäigi ta silma teisel pool vahekäiku istunud mehele – kunstnik Subbile. «Kui Tartus väljusime, ütles ta, et minusugust eriti ilusat daami on vaja kindlasti maalida,» meenutab Ruth. «Pulma minekuga oli aga kiire, ütlesin ta palvel oma nime, aga ainult ühe neist – Kaja. Ja mainisin, et õpin Pedas.»Möödus paar kuud, Ruth oli kohtumise juba unustanud. Kuni ühel hilisõhtul ühiselamusse saabudes «ootas mind fuajees kenasti riietatud ja hästi lõhnav härra – seesama kunstnik.»Ruth mäletab, kuidas Subbi teda Kuku klubisse kutsus. «See oli tol ajal kõva sõna. Minu huvid ja tegevused olid muudel radadel – koorilaul, rahvatants, kinoklubi ja luuleklubi – kunst jäi minust kaugele. Aga Kukusse, sinna kõigi igatsetud taevariiki me tol õhtul siiski läksime,» naerab naine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee