Foto: Martin Ahven
Helle Rudi 10. juuni 2020 06:00
«Homme on uus päev, homme hakkan õppima – ja seda päeva ei tulnudki,» tõdeb Kanal 2 reporter Eda-Liis Kann, et noorema tütrega oli kaugõpe paras peavalu.

«Homme on uus päev, homme hakkan õppima – ja seda päeva ei tulnudki,» tõdeb Kanal 2 reporter Eda-Liis Kann, et noorema tütrega oli kaugõpe paras peavalu.

«Ega ma teiste vanematega seda teemat jutuks võtta julgegi, sest kõigi lapsed on geeniused. Ärkavad hommikul ise kell seitse ja keskpäevaks on koolitükid nipsust tehtud,» naerab Eda-Liis lõbusalt. Ent sõbraliku naeratuse taha poeb tõsisem küsimus – kuidas aidata kodukoolis last, kelle mõistus võtab nagu koorelahutaja, aga kellel ei jagu viitsimist? Nii Eda-Liis kui ka arhitektist elukaaslane Haldo Oravas ütlevad, et ehkki mängu pandi kõikvõimalikud kavalused, puudub neil siiani kindel vastus. Ja kuigi suvevaheaeg läks hooga käima, on viimase veerandi kehaline kasvatus Marta-Rosital (8) kujundliku hindamise skaalal tegemata ehk piltlikult öeldes on hinne kaks. Samas sai õde Saara-Liis (11) kolm kuud iseseisvalt õppimisega hakkama suurepäraselt.

Liiga vara ja liiga palju«Miks sa ei viitsinud päeval ära õppida?» uurib Eda-Liis Martalt, kellel seljataga teine kooliaasta. «Ma ei tea,» kõlab kiirelt vastuseks. Kuna koroonakriisi ajal Eda-Liis ja Haldo kodust tööd teha ei saanud, jäidki lapsed omapäi. Äsja neljanda klassi lõpetanud Saara lähenes koolikohustusele süsteemselt: koostas ülesannetest nimekirja ja tegi selle järk-järgult ära. Vajadusel küsis emalt abi. Marta puhul olid seevastu koolitükkidega järjel püsimiseks ainsaks valemiks poole ööni kestnud õppimismaratonid. Viimaks ei jaksanud keegi enam unetundide arvel tarkust taga ajada ja lõpuspurdiks tõttas appi noor sugulane Karl. «Tegemist on täiskasvanuga, kes rääkis endale välja korraliku palga,» lausub Eda-Liis ja tõdeb, et põhimõtteliselt võeti perre eraõpetaja. Muud lahendust lihtsalt polnud, sest kui keegi kõrval ei seisa, ei tehta midagi.«Saime teada, et kaheksa-aastane ei ole kaugeltki valmis iseseisvat elu alustama,» sõnab telereporter. Teha endale kaks korda päevas süüa, tegeleda koolitükkide ja koduaias õhuvannide võtmisega – kõik see käis üle jõu. Füüsilise klassiruumita kadus ka vastutus. «Minu meelest on see virtuaalmaailm nende jaoks ebareaalne. Justkui ei käi koolis ja kui ei taha õpetajaga rääkida, siis vajutad nuppu ning lülitad ta ekraanilt välja. Kuna praegu algas suur suvi ja koolivaheaeg sai hoo sisse, ei loe see enam absoluutselt, et kuskil on hinded välja pandud – see ei muuda midagi. Marta, sa ikka tead, et sul on kehaline kaks?» kontrollib ema korra veel üle. Ent puudulik hinne ei morjenda tüdrukut ennast karvavõrdki. Kooli pealt on näiteid oluliselt kehvema õppeedukusega lastest ja kõik on siiani klassi lõpetanud.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
0,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaTellijatele mõeldud auhinnad