ISA JA POEG?: Sel fotol on thembu hõimu kuningas Buyelekhaya Dalindyebo oma poja Azenathiga veel sõbralikult koos. Tänaseks on isa lapsest lahti öelnud ja väidab koguni, et too pole üldse tema bioloogiline järeltulija.
Tõlkinud Allan Espenberg 12. juuni 2020 13:00
Lõuna-Aafrika Vabariigi legendaarse presidendi Nelson Mandela vennapoeg Buyelekhaya Dalindyebo ei käi sugugi hea onu jälgedes. Thembu hõimu kuningas tormas kirvega kallale isegi pojale.

Lõuna-Aafrika Vabariigi legendaarse presidendi Nelson Mandela vennapoeg Buyelekhaya Dalindyebo ei käi sugugi hea onu jälgedes. Thembu hõimu kuningas tormas kirvega kallale isegi pojale.

2016. aastat pidi kuningas Buyelekhaya Dalindyebo vastu võtma vanglas, sest meest süüdistati mitmes kuriteos. Kuigi valitseja püüdis saavutada kohtuotsuse ümbervaatamist ja kasvõi kautsjoni eest vabadusse jäämist, ei saatnud katseid edu.Türmi mineku põhjustas mitukümmend aastat tagasi alamatega puhkenud tüli.Ühe versiooni põhjal röövis kuningas koos palgatud isikutega kaitsetu naise ja tema kuus last ning andis käsu nende majale tuli otsa panna. Pealekauba peksis Buyelekhaya nelja noorukit ja üks neist suri saadud vigastustesse. Vahejuhtumi põhjustas asjaolu, et «süüaluste» vaated erinesid monarhi seisukohtadest ja üks ohvrite sugulastest keeldus tunnistuste andmisest kogukonnakohtus.Kuningas pääses kautsjoni vastu vabadusse ajaks, mil kõrgem apellatsioonikohus tema protesti arutas. Võib-olla veidi oli edasikaebamisest kasu, sest apellatsioonikohus vähendas 2015. aasta oktoobris monarhile määratud karistusaega 15 aastalt 12 aastale.«Meid kurvastas kuninga käitumine väga. Ohvrid olid kaitsetud ja vaesed külaelanikud, kes temast sõltusid. Meie põhiseadus ei kiida taolist käitumist heaks,» öeldi apellatsioonikohtu määruses. «Meil valitseb konstitutsiooniline demokraatia, kus igaüks vastutab oma tegude eest ja kus kõige haavatavamad ühiskonnakihid omavad samuti õigust kaitsele.»

Püüdis karistusest pääsedaBuyelekhaya tegi meeleheitlikke katseid türmist pääsemiseks ja esitas mitmeid avaldusi nõudega kohtuotsuse ümbervaatamiseks. Mees nõustus vabaduse nimel maksma ka ülisuurt kautsjonit. Ent kasu polnud ka petitsioonist riigi justiits- ja karistusasutuste ministrile ning palvest konstitutsioonikohtule, et too asja uuesti arutama hakkaks. Ees terendas vanglaelu Ida-Kapimaa provintsis asuvas Mthatha linna Wellingtoni vanglas.Kui BBCi ajakirjanik käis Buyelekhaya alamatega vestlemas, tunnistasid paljud, et valitseja häbistas oma tegudega kogu kuninglikku perekonda ja talle on raske kaasa tunda. Monarhile ei avaldanud poolehoidu ka tema lahutatud naine, endine kuninganna Noluntu.Praegune kuninganna Nokwanda on aga alati mehele truudust vandunud ja toetab valitsejat kõigis tema sammudes.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon